Petro Vileišio rūmai (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas)

Unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 29437

Adresas: Antakalnio g. 6, Vilnius

Pagaminimo laikas: 1900–1906

Pagaminimo vieta: Vidurio Europa

Medžiaga, technika: žalvaris: liejimas, cizeliavimas, štampavimas; lakavimas; auksavimas; stiklas: pūtimas, šlifavimas

Matmenys: aukštis – 130 cm, skersmuo – 75 cm

Žymus Lietuvos visuomenės ir kultūros veikėjas, inžinierius Petras Vileišis 1904–1906 m. Antakalnyje pasistatydino rūmus. Ano meto kontekste ansamblio statyba išsiskyrė pažangiomis technologijomis. Rūmai buvo aprūpinti elektros energija, jiems įgyti elektriniai šviestuvai.

Vienas iš trijų išlikusių sietynų kabo buvusiame rūmų valgomajame. Patalpos sienos ir lubos, kaip būdinga istorizmo laikotarpiui, ištapytos imituojant medieną. Tvirtų proporcijų tamsios vario spalvos šviestuvas su balkšvais gaubteliais dera su valgomojo sienų tamsių tonų dekoru.

Istorizmo stiliaus šviestuvas turi neoampyro bruožų. Kaip būdinga XX a. pradžios kabančioms apšvietimo priemonėms, sietyno rozetė viršuje yra su penkiais gaubteliais nepridengtais lizdais elektros lemputėms. Žemyn leidžiasi penkios štampuotų tarpusavyje sujungtų burbuliukų grandinės, ant kurių pakabintas žiedas su penkiomis šakomis – sparnus išskleidusiomis gulbėmis. Snapuose jos laiko žibintėlius su matinio stiklo gaubteliais, išraižytais stilizuotų palmečių raštais.

Sietynas vertingas kaip kompleksinė originalaus interjero visumos dalis. Tai vienas iš nedaugelio Lietuvoje išlikusių ir savo pirminį vaizdą išlaikiusių XX a. pradžios pramoninių gaminių.

Šaltniai ir literatūra:

  1. Klajumienė Dalia, Vilniaus gyvenamųjų namų interjerų dekoro elementai nuo klasicizmo iki moderno, Vilnius: Vilniaus dailės akademija, 2015, p. 176–177.
  2. Valtaitė-Gagač Alantė, XVII a.–XX a. 4 dešimtmečio sietynų paveldas Lietuvoje: Daktaro disertacija, Vilnius: Vilniaus dailės akademija, 2015, p. 229.
  3. Vanaginienė Žibutė, Dailės kūrinio aprašas Uk 29437, 2002, in: Kultūros paveldo centro Kilnojamųjų objektų poskyrio archyvas.