Literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus

Inv. Nr. LPM-245

Adresas: Subačiaus g. 124, Vilnius

Pagaminimo laikas: 1887–1929

Pagaminimo vieta: Rusija (?) / Lenkija (?)

Medžiaga, technika: žalvaris: liejimas, štampavimas, cizeliavimas

Matmenys: aukštis – 110 cm, skersmuo – 70 cm

Išlikusios Markučių dvarelio interjero fotografijos liudija, kad sietynas Varvaros ir Grigorijaus Puškinų gyvenimo laiku kabėjo valgomajame virš stalo. Sietynas mūsų laikus pasiekė ne visas – praradęs žibalinės lempos dalį ir gaubtą. Dvejopo naudojimo sietynai-žibalinės lempos buvo paplitę daugelyje Lietuvos dvarų ir, kaip Markučiuose, XIX a. II pusėje–XX a. pradžioje buvo kabinami būtent valgomuosiuose virš stalo (žinoma atvejų Alantos, Vokės, Pajuosčio ir kt. dvaruose).

Grakščių ir lengvų proporcijų sietynas sudarytas iš ažūrinio žiedo su 12 žvakidėlių ir trijų strypų, jungiančių jį su kuklia rozete palubėje. Kombinuoti sietynai-žibalinės lempos dažniausiai yra su 3–6 taurelėmis žvakėms. Šis Markučių dvarelio variantas kiek prabangesnis – turi 12 žvakidėlių. Šviestuvo žiedas – neorokoko stiliaus, su ažūrinių liepsnelių ornamentu. Sietynas lietas iš žalvario, todėl įžiebtas spindi ir žaižaruoja. Išliko ir dalis detalių, menančių buvus žibalinę lempą: du išlenkti susuktos virvutės pavidalo strypeliai su lėkštele apačioje, skirta laikyti žibalinei lempai, ir aukščio reguliatorius (ratukai ir grandinėlės, susisukančios į tris ornamentuotus burbulus). Istorinėse 1935–1939 m. nuotraukose matyti, kad balto stiklo gaubtas dekoruotas art deco stiliaus ornamentika. Šis šviestuvo elementas trapus ir galėjo būti ne kartą keistas. Neįprastas stilių derinys (rėmas – neorokokinis, gaubtas – art deco) leidžia sietyną datuoti kiek plačiau – XIX a. pabaiga–XX a. 3 dešimtmečiu.

Kad ir išlikęs ne visas, Markučių dvaro laikus menantis Literatūrinio Aleksandro Puškino muziejaus sietynas yra vienas iš nedaugelio mūsų dienas pasiekusių dvaro valgomojo šviestuvo pavyzdžių.

Šaltniai ir literatūra:

  1. Kultūros paminklo restauravimo pasas. Vilniaus m. Literatūrinio A. Puškino muziejaus 12 žvakių šviestuvas su žibaline lempa, in: Kultūros paveldo centro biblioteka, f. 40, ap.1, b. 517.
  2. Valtaitė-Gagač Alantė, XVII a.–XX a. 4 dešimtmečio sietynų paveldas Lietuvoje: Daktaro disertacija, Vilnius: Vilniaus dailės akademija, 2015, p. 230.