Vilniaus arkivyskupija

-

Adresas: Vilnius

Pagaminimo laikas: 1910–1929

Pagaminimo vieta: Vakarų arba Vidurio Europa

Medžiaga, technika: žalvaris: liejimas; krištolas, stiklas: liejimas, šlifavimas

Matmenys: aukštis – apie 130 cm

Dirbinio siluetą kuria apskritų krištolinių vėrinių baldakimas (angl. tent) ir kaskada (angl. waterfall). Ji sudaryta iš keturių skirtingo skersmens žiedų su suapvalintais pailgos formos krištoliniais kabučiais, kurie slepia prie pagrindinio stiebo pritvirtintas elektros lemputes. Kaskados apačią puošia greičiausiai stiklinis vos prasiskleidusio gėlės žiedo formos karulys. Žiedas sietyno viršuje ir pagrindinis žiedas baldakimo apačioje puošti stikliniais lapeliais. Gali būti, kad ne visi jie išliko iki mūsų dienų, nes įsižiūrėjus ant pagrindinio žiedo galima matyti tuščias skylutes. Dėl tos pačios priežasties lapeliai galėjo būti pasukti horizontaliai, o Europos sietynų gamintojų kataloguose jie dažniausiai vaizduojami primontuoti statmenai.

Dirbinį datuoti padeda jo stilistika. Jau minėti lapelių formos papuošimai matomi 1903–1904 m. garsaus Paryžiuje veikusio stiklinių šviestuvų fabriko Baccarat kataloge. Sietynai su šiais elementais buvo madingi ir XX a. 3–4 dešimtmečių sandūroje, jų aptinkama stiklinių šviestuvų fabriko Neumann&Co 1928 m. kataloge (veikė Ebersbacho (Saksonija) miestelyje, dabartinės Vokietijos ir Čekijos pasienis).

Dėl ypač didelio trapumo stiklinių / krištolinių sietynų Lietuvoje išliko nedaug. Subtilus ir elegantiškas Vilniaus arkivyskupijai priklausantis sietynas atspindi Europoje vyravusias XX a. 1–4 dešimtmečio šviestuvų madas. Lietuvoje išlikusių šios rūšies dirbinių kontekste jis vertinamas kaip retas ir saugotinas pavyzdys.

Šaltniai ir literatūra:

  1. Compagnie des cristalleries de Baccarat: Tarif des articles d'eclairage, Paris, 1903–1904, in: Nacionalinio muziejaus Varšuvoje biblioteka, Szt. Zd. 1904.
  2. Crystallerie und Beleuchtungskӧrper. NCES (Neumann & Co Ebersbach/Sachsen), 1928, in: Kauno apskrities viešosios bibliotekos Meno leidinių skyrius, Už14021.
  3. Dailės žodynas, Vilnius: Vilniaus dailės akademijos leidykla, 1999, p. 382.