Trakų istorijos muziejus

Inv. Nr. GEK-5696

Adresas: Kęstučio g. 4, Trakai

Pagaminimo laikas: 1837–1899

Pagaminimo vieta: Prancūzija (?) / Švedija (?)

Medžiaga, technika: bronza, vario lydinys: liejimas, štampavimas, cizeliavimas; auksavimo likučiai; stiklas: liejimas, šlifavimas

Matmenys: aukštis – 60 cm, skersmuo – 62 cm

Trakų istorijos muziejuje saugomas sietynas – karūninės sandaros, su iš karoliukų vėrinių suformuotu krepšeliu. Remiantis užsienio istoriografija, tokie sietynai vadinami krepšelio formos sietynais (angl. basket / corbeille chandelier) ir atsirado klasicizmo laikotarpiu.

Šviestuvas mūsų dienas pasiekė patyręs nemažai pokyčių. Žiedas, jį laikantys trys strypeliai, rozetė viršuje ir nuo jos žemyn besileidžiantis karulys – autentiškos sietyno dalys. Jos kruopščiai nulietos iš bronzos, paviršiuje matyti auksavimo likučių. Sietyno šakos suformuotos iš varinių vamzdelių su štampuotomis lėkštelėmis. Jos palaiko bendrą sietyno vaizdą, tačiau yra gruboko darbo XX a. elementai. Neišliko ir sietyno karuliai. Dabartiniai lieto stiklo kabučiai ir vėriniai menkai atspindi šviesą. Sprendžiant iš autentiškų bronzinių detalių atlikimo kokybės, šį šviestuvą kadaise puošė šlifuoti krištoliniai vėriniai.

Muziejaus duomenimis, sietynas – Apytalaukio dvaro rūmų vertybė. Žinoma, kad šių rūmų savininkas grafas Česlovas Zabiela 1900-aisiais Paryžiuje vykusioje pasaulinėje baldų parodoje įsigijo Anglijos meistrų pagamintą baldų komplektą ir šviestuvą iš ragų (šiuo metu saugomi Kėdainių krašto muziejuje). Tikėtina, kad XIX a. viduryje pastatytiems dvaro rūmams nediduką šešių šakų sietyną didikai taip pat galėjo įsigyti iš užsienio kraštų dirbtuvių. Itin kokybiškais bronzos dirbiniais garsėjo Prancūzija, tačiau spalvoto stiklo elementus mėgdavo komponuoti meistrai Švedijoje. Tikėtina, kad sietynas buvo pagamintas kurioje nors iš minėtų šalių.

Apytalaukio dvaro sietynas vertingas tipologiškai. Lietuvos bažnyčiose yra masyvių XIX a. II pusės–XX a. I pusės krepšelio formos sietynų, tačiau tokio tipo sietynų iš pasaulietinių interjerų išliko mažai.

Šaltniai ir literatūra:

  1. Sietyno su šešiomis šakomis (GEK-5696) pasas, Trakų istorijos muziejus, 1983.
  2. Valtaitė-Gagač Alantė, XVII a.–XX a. 4 dešimtmečio sietynų paveldas Lietuvoje: Daktaro disertacija, Vilnius: Vilniaus dailės akademija, 2015, p. 243.