Trakų istorijos muziejus

Inv. Nr. GEK-3514

Adresas: Kęstučio g. 4, Trakai

Pagaminimo laikas: 1787–1899

Pagaminimo vieta: Lietuva

Medžiaga, technika: bronza: liejimas, cizeliavimas

Matmenys: aukštis – 84 cm, skersmuo – 60 cm

Trakų istorijos muziejuje saugomas sietynas priklauso seniausiam ir labiausiai paplitusiam kamieninių tipui. Tokias apšvietimo priemones su stambiu bumbulu stiebo apačioje imta gaminti įsigalint baroko kultūrai XVII a. Nyderlanduose. Jie plačiai paplito visoje Europoje, o dėl savo kilmės dažnai vadinami Nyderlandų, olandų ar flamandų sietynais (angl. Dutch, Flemish chandelier).

Sietyno stiebas suvertas iš profiliuotų vamzdelių, dviejų diskų su ertmėmis šakoms įstatyti. Stiebo viršuje – stambi kilpa pakabinti, apačioje – bumbulas. Jis gerokai mažesnis, nei būdinga seniesiems Nyderlandų tipo sietynams Europoje, tačiau tipiškas Lietuvoje išlikusiems šviestuvams. Sietyno šakos išdėstytos dviem vainikais: šešios viršuje, tiek pat apačioje. Viršutinio vainiko šakos – su stilizuotos gėlytės formos reflektoriais. Jų analogų yra XVIII a. II pusės dirbiniuose istoriniame Galicijos regione (dabar teritorija, priklausanti Ukrainai ir Lenkijai) [2]. Apatinės šakos apjuostos ažūriniu vainiku su skydeliais. Jų įmantrus ornamentas būdingas žydų Chanukos žvakidėms. Kaip ir stilizuotos gėlytės, ažūriniai skydeliai atliko ne tik dekoratyvinę funkciją, bet ir atspindėjo, sustiprino žvakių šviesą. Sietyno viršuje, pakabinimo kilpoje, atvaizduoti du susipynę žalčiai. Žalčio kultas – ypač senas žydų tautos istorijoje, todėl tai dar vienas patvirtinimas, kad sietynas kadaise puošė ir apšvietė sinagogos interjerą.

Restauruotas 1972 metais. Greičiausiai tada buvo nulietos trūkstamos žvakidėlių taurelės. Šis sietynas nėra vienintelis išlikęs Lietuvos sinagogų apšvietimo priemonių pavyzdys – savo struktūra labai panašus šviestuvas saugomas Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Beveik identiškas sietynas XX a. fotografijoje užfiksuotas Gluboko (Baltarusija) sinagogoje [3].

Šaltniai ir literatūra:

  1. Sietyno su šešiomis šakomis (GEK-3514) pasas, Trakų istorijos muziejus. 1988.
  2. Kantsedikas Alexander, Masterpieces of Jewish Art. Bronze, Moscow: Imidzh, 1991, p. 32, 47.
  3. Niunkaitė-Račiūnienė Aistė. Lietuvos žydų tradicinio meno ir simbolių pasaulis. Vilnius: Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus, 2011, p. 433, il. 143.
  4. Valtaitė-Gagač Alantė, XVII a.–XX a. 4 dešimtmečio sietynų paveldas Lietuvoje: Daktaro disertacija, Vilnius: Vilniaus dailės akademija, 2015, p. 242.