Lietuvos nacionalinis muziejus

Inv. Nr. KR-73

Adresas: Arsenalo g. 1, Vilnius

Pagaminimo laikas: 1887–1919

Pagaminimo vieta: Šiaurės arba Vidurio Europa

Medžiaga, technika: bronza, vario lydinys: liejimas, cizeliavimas, štampavimas; auksavimo imitacija; fajansas: liejyba, tapyba, glazūravimas

Matmenys: skersmuo – 75 cm, fajansinė vaza žibalinei lempai – 18 x 16 cm

Ikonografiniai šaltiniai rodo [2], jog dvaruose, o greičiausiai ir miesto rezidencijose ar pasiturinčių miestiečių namuose XIX a. II pusėje–XX a. pradžioje virš valgomojo stalo mėgta kabinti praktiškus, kombinuotus dvejopos paskirties sietynus-žibalines lempas. Kasdieniam naudojimui vakarienės metu galėjo būti įžiebiama tik žibalinė lempa, o ypatingomis progomis – uždegamos ir žvakės.

Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugomas šešių šakų sietynas-žibalinė lempa greičiausiai buvo pagamintas XIX a. pabaigoje–XX a. 1–2 dešimtmetyje. Kūrinį datuoti padeda jo stilistika. Sietyno šakos itin dekoratyvios, vyrauja neorokokinis rokailių ir liepsnelių ornamentas, tačiau jis išskaidytas ir yra minkštų plaukiančių linijų, artimų XX a. pradžioje vyravusiam art nouveau stiliui. Trys, o žemiau dar šešios šviestuvo grandinės – itin dekoratyvios, sukabintos iš lietų ažūrinių detalių: vienos jų švelnios su rokailiais, kitos, paįvairinančios dirbinį – saulučių formos. Žibalinės lempos indas – mėlynai violetinės, dar vadinamos indigo spalvos, su trimis tapytais medalionais. Juose romantizuotai atvaizduota nedidelė trobelė, tvirtovė, galbūt vienuolynas ar bažnyčia (?). Į žibalinės lempos indą turėjo būti įstatytas dangtelis su nedideliu pailgo burbulo formos gaubteliu. Originali sietyno-žibalinės lempos rozetė neišliko (dabartinė pagaminta kiek vėliau). Kaip būdinga to laiko kombinuotiems šviestuvams, šis sietynas-žibalinė lempa greičiausiai buvo su aukščio reguliatoriais.

Lietuvoje daugiau išliko žibalinių lempų nei kombinuotų jų variantų su šakomis ir žvakidėlėmis. Šis dekoratyvus šviestuvas, ko gero, puošė valgomąjį ar biblioteką kuriame nors Lietuvos dvarelyje ar pasiturinčio miestiečio bute.

Šaltniai ir literatūra:

  1. Artificial Sunshine: A Social History of Domestic Lighting, Aylesbury: National Trust, 2002, p. 42–47, 59–63.
  2. Valtaitė-Gagač Alantė, XVII a.–XX a. 4 dešimtmečio sietynų paveldas Lietuvoje: Daktaro disertacija, Vilnius: Vilniaus dailės akademija, 2015, p. 93, 172.