Lietuvos nacionalinis muziejus

Inv. Nr. IM-5097

Adresas: Arsenalo g. 1, Vilnius

Pagaminimo laikas: 1850–1919

Pagaminimo vieta: Lenkija, Varšuva

Medžiaga, technika: bronza: liejimas, cizeliavimas; auksavimas; stiklas: liejimas, šlifavimas

Matmenys: aukštis – 120 cm, skersmuo – 85 cm

XIX a. I pusės–XX a. II pusės pramoniniai sietynai Lietuvoje – neatskiriama Europos kultūros paveldo dalis. Šiuo laikotarpiu Lietuvoje sietynai buvo gaminami tik pavieniais atvejais, todėl apšvietimo priemonės dažniausiai buvo atvežamos iš kitų Europos kraštų. Tyrimų duomenys ir išlikę pavyzdžiai leidžia teigti, kad daugiausia apšvietimo priemonių į mūsų šalį buvo importuota iš kaimyninės Lenkijos, o tiksliau – Varšuvos, kur ypač aktyviai bronzos dirbinių įmonės ėmė kurtis XIX a. 7 dešimtmetyje.

Eklektiškas dekoras, gruboka atlikimo ir sumontavimo kokybė leidžia manyti, jog muziejuje saugomas sietynas, ko gero, buvo pagamintas Lenkijoje, Varšuvoje. Tą patvirtina ir panašios konstrukcijos šviestuvų piešiniai (Nr. 1752 ir 509), atvaizduoti 1895 ir 1913 m. lenkų gamintojo Jano Serkowskio bronzos dirbinių fabriko (veikė nuo 1867 m.) kataloguose.

Sietyno kamienas sudarytas iš lietų bronzinių ir stiklinių pakaitomis suvertų detalių. Žiedas, supantis kamieną, sustiprina plonas ažūrines šakas. Jos lietos, puoštos akanto lapelių, neorokokiniais juostų ir liepsnelių motyvais, palmetėmis. Susisukusiose šakų riestėse slepiasi vos pastebimos grifonų* galvutės, nasruose laikančios strypelius, nuo kurių žemyn svyra šlifuotų stiklinių karoliukų vėriniai. Taurelės žvakėms – bronzinės, su iš stiklo lietomis vaškinėmis (lėkštelėmis vaškui). Viršutinių šakų žvakidėlių vaškinės neišliko. Jos pakeistos naujai pagamintomis štampuotomis išgaubtomis saulutės formos lėkštelėmis. Trimis aukštais išdėstytos sietyno šakos ir gausybė stiklinių kabučių dirbiniui suteikia rombo formos siluetą.

Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugomas sietynas yra gana tipiškas puošnus istorizmo laikotarpio taikomosios dailės dirbinys. Jis galėjo kabėti kuriame nors Lietuvos dvare ar pasiturinčio miestiečio namuose.

 

* Grifonas – fantastinis gyvūnas liūto kūnu, erelio galva, sparnais ir nagais. Žr. Dailės žodynas. Vilnius: Vilniaus dailės akademija, 1999, p. 150.

Šaltniai ir literatūra:

  1. Valtaitė-Gagač Alantė, XVII a.–XX a. 4 dešimtmečio sietynų paveldas Lietuvoje: Daktaro disertacija, Vilnius: Vilniaus dailės akademija, 2015, p. 92, 104, 113.
  2. Wzory bronzów kościelnych: Fabryki Jana Serkowskiego, Warszawa, 1895, in: Vilanovo (lenk. Wilanów) rūmų muziejus.
  3. Wyroby bronzowe. J. Serkowski. Warszawa, Nowolipie 76/8, 1913, in: Kultūros paveldo centro Duomenų skyriaus Kilnojamų objektų poskyrio archyvas.