Lietuvos dailės muziejus

Inv. Nr. TM-3130

Adresas: Arsenalo g. 3A, Vilnius

Pagaminimo laikas: 1914–1939

Pagaminimo vieta: Lenkija

Medžiaga, technika: vario lydinys: liejimas, cizeliavimas; auksavimo likučiai; stiklas: ėsdinimas rūgštimi

Matmenys: aukštis – 150 cm, skersmuo – 64 cm

Sietyną sudaro stiebas, vertikaliai prie jo pritvirtinti šeši ilgi matinio stiklo lakštai, apačioje apsupti juosta iš šešių stiklinių dekoruotų plokščių. Stiebo viršus, prie pakabinimo kilpos, puoštas nedideliu rutuliu su reljefinėmis juostelėmis, primenančiu žemės gaublį. Matinių lakštų vidiniai kraštai viršuje suapvalinti. Stiebo apačioje matomos šešios tuščios tvirtinimo plokštelės. Į jas turėjo būti statomi tų pačių šešių lakštų galai, kurie anksčiau buvo ilgesni ir išlindę žemiau pratęsė vertikalias sietyno linijas. Ko gero, nudužus vienam ar keliems stiklo juostų galams, visi jie buvo patrumpinti. Sietynas apačioje apjuostas šešiomis stiklinėms sienelėmis, ant kurių, regis,  atvaizduoti stilizuoti drambliai. Visgi, apvertus šias ornamentuotas stiklo plokštes, išryškėja tikrasis piešinys – Lenkijos legionierių simbolis – baltasis erelis su karūna ant peltos*. Sietyno stiebo apačioje taip pat pritvirtintas karinis ženklelis. Pakėlus akis į pakabintą sietyną, jis turėjo būti neblogai matomas. Išgaubto ovalaus ženklo centre – kairėn atsigręžęs erelis, o keturiuose langeliuose – raidės P (Piłsudskiego), J (Józefa), Br (Brygady) ir skaičius 1. Tai Lenkijos maršalo Juzefo Pilsudskio I legiono pėstininkų pulko, egzistavusio 1914–1917 m., atminimo ženklas (sukurtas 1916 m.).

Persidengiančios plokštumos, statmenos ištęstos sietyno linijos, derintos su pusapskritimio ir apskritimo elementais, rodo prabangų ir modernų art deco stilių. Lietuvos dailės muziejuje saugomas sietynas – profesionalus tipologiškai retas taikomosios dailės kūrinys su ryškiais Lenkijos karinės istorijos atributais.

 

* Pelta – lengvas apvalus su išpjova skydas, naudotas antikos laikais. Lenkijos legionierių ženkliukai su ereliais ant peltos buvo naudojami nuo XX a. pradžios iki 1945 metų.

Šaltniai ir literatūra:

  1. Dąbrowski Piotr, Odznaka pamiątkowa 1 Brygady Legionów „Za wierną służbę“, Lenkijos kariuomenės muziejus. Prieiga internete: <http://www.muzeumwp.pl>