Lietuvos nacionalinis muziejus

Inv. Nr. IM-4617/1, IM-4617/2

Adresas: Arsenalo g. 1, Vilnius

Pagaminimo laikas: 1850–1899

Pagaminimo vieta: Vakarų Europa

Medžiaga, technika: ketus: liejimas, cizeliavimas; auksavimo imitacija

Matmenys: aukštis – 47 cm

Poriniai Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugomi sietynai priklauso kamieninių tipui. Jie sukurti istorizmo laikotarpiu, kuomet dirbiniuose buvo mėgstama atkartoti ir maišyti skirtingus praėjusių šimtmečių stilių motyvus. Nors sietynai nedidukai (siekia vos pusmetrį), tačiau itin sunkūs – ko gero, nulieti iš ketaus. Kamienas suvertas iš atskirų augaliniais motyvais dekoruotų detalių. Kamieno apačioje – nedidelis pumpuru užbaigtas dubenėlis. Iš viršaus jis tarsi uždengtas lygiu dangteliu, į kurį sumontuotos penkios S raidės formos šakos, taip pat puoštos augaliniais motyvais. Šakų linkiuose išlieti karuliai dirbiniui suteikia puošnumo ir neorenesansinio stiliaus bruožų. Žvakidėlių taurelės suskirstytos skiltelėmis, o vienas iš sietynų (IM-4617/1) turi papildomas į taureles įstatomas lėkšteles žvakių vaškui sulaikyti.

Šie nedidukai sietynai galėjo puošti nežinomo Lietuvos dvaro rūmų interjerą. Lietuvoje išlikusių sietynų kontekste jie išsiskiria kaip miniatiūriniai ir reti ketaus dirbiniai.

Šaltniai ir literatūra:

  1. Kačinskienė Klaudija, Mažeikienė Ona, XVI–XX a. pr. apšvietimo priemonės, Vilnius: Lietuvos TSR istorijos ir etnografijos muziejus, 1980, p. 35;
  2. Valtaitė-Gagač Alantė, XVII a.–XX a. 4 dešimtmečio sietynų paveldas Lietuvoje: Daktaro disertacija, Vilnius: Vilniaus dailės akademija, 2015, p. 224.