Lietuvos nacionalinis muziejus

Inv. Nr. IM-11586

Adresas: Arsenalo g. 1, Vilnius

Pagaminimo laikas: 1600–1649 (?)

Pagaminimo vieta: Lietuva, Vilnius

Medžiaga, technika: bronza: liejimas, tekinimas, puncavimas, cizeliavimas

Matmenys: aukštis – 43 cm, skersmuo – 67 cm

Šešių šakų sietynas priklauso kamieninių tipui. Jo šakos – S raidės formos, išdėstytos horizontalia linija. Jos įstatytos į diską, kuris iš viršaus tarsi dangteliu uždengtas dar viena detale. Panašų dėžutės tipo šakų laikiklį turi ir kitas – Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus sietynas (Tt-1699). Kaip būdinga seniesiems sietynams, kiekviena disko skylutė šakoms įstatyti ir kiekviena šaka liejiko pažymėta puncu įmuštų duobučių tam tikru skaičiumi. Sietyno kamienas – baliustros formos, jo apačioje nedidelis, labiau XVI–XVII a. I pusei būdingas rutulys. Visos kamieno dalys puncuotos pynutės raštu. 

Sietyno kamieno ir šakų formos leidžia manyti, kad dirbinys galėjo būti pagamintas XVII a. I pusėje, tačiau itin lygus dirbinio paviršius kelia įtarimų, kad tai gali būti ir kiek vėliau atlikta kartotė. Tiksliam dirbinio sukūrimo laikui nustatyti reikalingi išsamesni specialistų tyrimai.

XVII a. sietynų Lietuvoje nėra daug, todėl tai retas ir saugotinas dirbinys.

Šaltniai ir literatūra:

  1. Valtaitė-Gagač Alantė, XVII a.–XX a. 4 dešimtmečio sietynų paveldas Lietuvoje: Daktaro disertacija, Vilnius: Vilniaus dailės akademija, 2015, p. 228.